Bengkung – poporodní zavinování

Co je to Bengkung zavinování?

Zavinování Bengkung je součástí malajské tradice. Velmi podobnou formu vazby najdete také v Číně a Japonsku, kde se nazývá „sarash“. V latinské Americe se tradičně tato poporodní vazba provádí rebozem nebo také „faja“ pro podporu dělohy a udržení tepla v těle. Jak vidíte, tak zavinování nebo také „balení“ břicha je praktikováno mnoha kulturami po celém světě. Má tradici také ve slovanské historii. V podstatě se jedná o praxi svazování břicha dlouhým kusem látky v poporodním období. Toto zajišťuje silnou podporu břišní oblasti a pánevního dna. Je to velmi pohodlné a vhodné pro každou ženu.  

Zavinování břicha je účinným nástrojem pro zotavení matky po porodu. Pomáhá novopečené matce se zotavit a navrátit tělo do své původní velikosti v kratším časovém období, obvykle za šest až osm týdnů.

Zavinování poskytuje 360° podporu poporodnímu tělu matky. Podporuje retrakci břišní svalové stěny, zlepšuje držení těla, stabilizuje uvolněné vazy a poskytuje podporu trupu. Zároveň také pomáhá životně důležitým orgánům se navrátit do jejich původního místa a velikosti. Celý proces tak matka vnímá jako podporující a život navracející.

Během těhotenství je tělo vystaveno značnému množství tlaku. Změny v muskuloskeletálnímu systému jsou stimulovány sekrecí hormonů a neustálým růstem dělohy. V těhotenství tělo matky také zadržuje vodu, tuk a vzduch, které způsobují rozšíření a zvětšení jejího těla. Když se dítě narodí, nadbytečná voda, tuk a vzduch již nejsou potřebné. Účelem zavinování látkou Bengkung je urychlení zotavení a procesu návratu do své původní velikosti neustálým tlakem, který podvázání vytváří v oblasti břicha a trupu.

Délka látky, která se k zavinování používá poskytuje holistickou podporu všem břišním a pánevním orgánům, včetně svalů pánevního dna. Podpora této oblasti je důležitá bezprostředně po porodu, protože pomáhá zavírání děložního hrdla a umožňuje svalům začít se vracet do svého původního postavení bez dalšího napínání a protahování.

 

Je Bengkung vhodný i po císařském řezu?

Podpora pánevního dna v poporodním období je zásadní jak pro ženy po vaginálním porodu, tak pro ženy po císařském řezu. Žena, která měla císařský řez, podstoupila rozsáhlou invazivní operaci a je jí často doporučeno nosit podpůrný pás.

Výhody zavinování

 • Poskytuje podporu trupu a držení těla
 • Navrací orgány do svého původního místa a stavu před těhotenstvím
 • Podporuje emocionální přechod z těhotenství do mateřství
 • Podporuje a napomáhá hojení břišní stěny a regeneraci diastázy
 • Zlepšuje střevní motilitu
 • Kontinuální tlak na trup a břicho urychluje hojení tím, že snižuje hladinu vody, tuku a vzduchu v tkáních a buňkách
 • Stabilizuje rozvolněné vazy
 • Pomáhá předcházet a zmírňovat bolesti dolní části zad a napětí
 • Zlepšuje cirkulaci v břišní a pánevní oblasti
 • Stahuje břišní stěnu a další části těla, které jsou těhotenstvím  porodem oslabeny nebo ztratily svůj svalový tonus
 • Podporuje a harmonizuje pánevní dno
 • Napomáhá zpevnění středu těla při zvedání a nošení dítěte

Ženy by měly začít s zavinováním co nejdříve po porodu. Ideálně páty den po porodu. Zavinování by se mělo dělat každý den na 10 až 12 hodin po dobu nejméně 40 dnů nebo déle. Ženy, které dělají podvazování břicha, se nejčastěji vrátí do své původní velikosti v průběhu 6 – 8 týdnů.

Pokud žena měla císařský řez, je doporučeno vyčkat 6 až 10 týdnů, než se jizva a břicho zahojí. Pokud chcete zavinování začít dělat dříve, prosím obraťte se na svou porodní asistentku nebo lékaře. Zavinování sebou přináší mnoho výhod pro všechny ženy.

Z čeho je Bengkung vyroben?

 Jedná se o bavlněnou látku z 100% bavlny dlouhou 10 – 15 metrů a asi 20cm širokou. Při aplikaci zpevňující a zahřívací pasty se také používá kus bavlněného flanelu.

Celý rituál Bengkung je provázen relaxační hudbou a jemnou masáží dělohy a bříška.

Chcete se nechat hýčkat a naučit se zavinování Bengkung v klidu vašeho domova? Nabízím 3 denní péči o matku po porodu.

Komentáře